HW Tuning
 Dnešní datum: 17. 07. 2019  
| Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Odkazy |
   
  Hlavní menu
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Download
 • Weblinks
 • Ankety
 • TOP 15
 • Personalizace
 • Vyhledávání
 • Kniha hostů
 •   Seznam rubrik
   Case
   Grafické karty
   HardDisky
   Chlazení
   Informace
   Ostatní HW
   Paměti
   Procesory
   Základní desky
   Zvukové karty

  Taktování grafické karty
  Vydáno dne 23. 06. 2003 (32378 přečtení)

  Podrobný návod jak grafickou kartu "pošťouchnout" k ještě většímu výkonu. Zde je popsán návod na GeForce2MX400, ale dá se použít na jakoukoliv kartu od nVidie a s trochou šikovnosti i na ostatní grafické karty :-) ...

  Obecně platí, že GPU (procesor) na grafice je možné přetaktovat o 5 - 30% dle typu a chlazení (beru v potaz jen vzduchem chlazený systém), ale přetaktovat jen GPU bohužel není moc efektivní a je nutno přetaktovat i paměti. Paměti můžeme přetaktovat tak o 5 - 25%. Nejjednodušší je jen softwarově přetaktovat bez změny chladiče, ale nárůst výkonu je u GPU max. 6% u pamětí je to celkem solidních 12%. Jenže potřebujeme taktovat GPU i paměti přibližně stejně, takže pokud nezměníte chlazení, tak bude nárůst výkonu jen kolem 8%. Úpravu registru aby se v ovladačích objevila záložka Clock Frequencies si stáhněte v download sekci. Nezapomeňte po nastavení frekvence zaškrtnou položku: Apply these settings at startup - jinak po restartu budete mít opět standardní nastavení.

  Pokud se tedy rozhodnete pro změnu chladiče (a máte na grafice nějaký standardně), tak vyndejte grafiku, vložte ji do antistatického pytlíku a na 40 minut ji dejte do mrazáku, ne není to vtip, původní chladič je totiž připevněn teplovodivým lepidlem a to pokud ho zmrazíte půjde lépe dolu. Až bude karta dostatečně zmrzlá, tak opatrně musíte sundat stávající chladič, jde to velmi ztuha a je výhodné používat dva nože, nebo šroubováky a opatrně s nimi chladič páčit, vždy ze dvou stran zároveň. Až se vám ho podaří sundat, tak kartu pečlivě osušte, stačí hadříkem, protože se pravděpodobně na ní srazila voda, když byla tak studená, kartě to nevadí pokud jí nezapojíte! Potom GPU očistěte od zbytků lepidla. Můžete použít obyčejný nůž, čip je tvrdý dost :-)

  Až kartu očistíte, úplně to asi nepůjde, to lepidlo je mrcha. (nezkoušel jsem líh ani jiná rozpouštědla, protože je stejně jedno jestli tam malá vrstva zůstane)

  Potom bychom měli mýt nějaký ten nový chladič, já jsem použil Titan TTC-D2TB prodává se za cca 150,- kč. Je sice určen pro CPU Duron, a zabírá po montáži grafiky 3 PCI sloty. ale pokud máte dost PCI a 3 zabrané chladičem vám nedělají problémy, tak je podle mého názoru lepší než specializované větráčky na GPU, a je také levnější :-) Bohužel chladič byl poněkud věší a tak přišla ke slovu pilka a pěkně ho na každé straně o nějaký ten mm srovnala.

  Nalepení na GPU je možné udělat několika způsoby, pomocí teplovodivého lepidla, nebo použít teplovodivou pastu na střed GPU a na růžky kápnou kapičku kvalitního lepidla - tuto variantu sem použil já a přesto, že na internetu ji mnoho lidí osuzuje, já si nemohu stěžovat. Pokud budete používat variantu se steřinovým lepidlem, tak vám doporučuji nepřehánět to s teplovodivou pastou, protože až přimáčknete chladič, tak se pasta roztlačí po GPU a mohla by se dostat na místa s lepidlem a ono by to potom jaksi nedrželo. Dalším krokem je použití starého větráčku, ten připevníme z druhé strany karty na místu kde je GPU. Já jsem připevnění provedl silikonem(nejdůležitější je použít nevodivý materiál, protože se dostane na kontakty na kartě), je nutné větráček připevnit kousek nad kartu aby mohl proudit vzduch a silikon je celkem pevný hned po aplikaci, možnou nevýhodou je, že doba tuhnutí je alespoň 8 hod. Větráček můžeme podložit kousky telefonní katry, která má přijatelnou výšku.

  Po odstranění kousíčků karty to vypadá celkem dobře :-) Silikon je po zatuhnutí opravdu pevný a nemusíte se bát že by se větrák uvolnil. Silikon ale moc teplo nevede, tak pozor abyste si kartu nezaplácali celou .

  Dalším krokem je lepší chlazení pamětí, opět namažeme paměti teplovodivou pastou a necháme na krajích místo pro lepidlo. Chladiče na paměti opět nedoporučuji kupovat speciálně, protože jsou uzpůsobeny aby byli co nejmenší a tím pádem moc nechladí, rozumná metoda je koupit chladič na nějaký 10-20W zesilovač v nějakém krámku s elektro součástkami, vyjde vás na cca 40 kč a nařežete z něj kousky na všechny čipy pamětí.

  A manuální práce je za námi, už jen vrátit "novou" grafiku do pc a pomocí ovladačů vyzkoušet co zvládne, dobré na testy je používat 3D Mark 2001 SE a rovnou máte i přehled o kolik jste si polepšili. Celkové náklady na tuto úpravu jsou 150 za chladič na GPU, 40 kč na chladič na paměti, k tomu ještě kapka lepidla. Teplovodivou pastu dostanete k chladiči. Silikon nepočítám, protože ho potřebujete málo a když ho nemáte doma tak použijete něco jiného. Takže celkově za 190 kč přibližně o 15-20% lepší výkon v hrách. Windowsu to samozřejmě nepomůže v jeho rychlosti, to by jsme museli přetaktovat CPU, ale to je už o něčem jiném. Moje GeForce2MX 400 32 SDRAM se z 200Mhz GPU a 166 Mhz Paměti dostala na 240/200 a to je celkem pěkný a hlavně znatelný nárůst výkonu. Procesor díky masivnímu chlazení šel až na max. tj. 250Mhz, ale nárůs výkonu nebyl téměř žádný, bylo vidět opravdu, že ho brzdily paměti. Hodně dělají i ovladače se standardníma ovladačema Win XP to ani nezkoušejte, měl jsem v testu jen 1901 bodů. Ale s ovladači 40.72 od NVidie je to jiný kafe. Testovaná sestava je AMD Duron 950 taktnutý na 1241 a DDR 266 taktnutý na 292Mhz, to vše na desce DFI AD70 SC, a dostala v 3D Marku (default nastavení 1024x768) na 3235 bodů.  ( Celý článek! | Autor: Jan Mádle | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

    Kalendář
  <<  Červenec  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031    

    Počítadlo přístupů
  Počítadlo přístupů

    Vyhledávání
  WebZdarma.cz

  Sib Icon Extractor - this icon utility will extract icons from your files and from the Internet.