Spire Falcon Rock II

Autor: Petr Ďupal (231@usa.com), Téma: Chlazení, Zdroj: www.spirecoolers.com
Vydáno dne 05. 02. 2004 (4150 přečtení)
Dnes, kdy každá druhá základní deska umožňuje snadné přetaktovávání se dostáváme k řešení problémů vysokých teplot. Zatím jako nejefektivnější způsob chlazeni se jeví chlazení vodou, které však zůstává na vyšších cenových relacích. Pokud však nechceme do svého PC investovat velké peníze nezbývá nám nic jiného než chladit vzduchem. Dnes si řekneme něco o firmě, která našla svou přednost v kategorii cena/výkon.

Pokud bychom si chtěli pořídit levný, výkonný a pěkný chladič pro platformu AMD socket 370 pak bychom neměli přehlédnout tento povedený kousek od firmy Spire. Tento chladič nese název Falcon Rock II a je už nějakou dobu na našem trhu k dostání cca za 350 Kč s daní. Chladič má hliníkovou pasivní část s měděným středem pro lepší odvádění tepla přímo z jádra procesoru. Pasivní chladič má něco okolo dvaceti žeber, je velice dobře navržen z hlediska ergonomie. Pasivní část se rozšiřuje směrem vzhůru od socketu, je tudíž vhodný pro desky jako je např .Epox kde kondenzátory a socket jsou v malé vzdálenosti od sebe. Spire se uchycuje klasickou sponou, která vyvíjí silný přítlak k desce. Na pasivní část je šrouby přichycený 80mm ventilátor, který je krytý mřížkou. Zajímavostí je rámeček FANu, který je vyroben také z hliníku. Celý chladič je tedy sladěn do šedo stříbrné barvy.


V následující tabulce udávané výrobcem můžete nalézt všechny důležité specifikace:


Zajímavá je tato tabulka čistě pro srovnání:


K hlučnosti chladiče se dá říci, že patří mezi velmi tiché a neměl by nikoho rušit při práci či spánku. Ovšem za tak nízkou cenu nemůžeme očekávat, že nízká hlučnost vydrží roky. Pokud ložiska začnou chrastit můžeme je promazat velice jemnou vazelínou. Další variantou je výměna větráku za jiný např. Arctic 80mm Fan s TC ( cca 150,-)